УП-2 - удостоверение за осигурителен доход

Тема:  СПРАВКИ >

УП-2 - удостоверение за осигурителен доход

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

УП-2 е справка, която се издава при напускане на служител/работник и удостоверява осигурителния доход на лицето. В нея присъстват и подпериодите, през които е работило лицето, както и трудовия стаж. Трудовият стаж се представя в години, месеци и дни и е в календарни дни. За 1 ден трудов стаж се счита всеки ден, в който лицето е отработило поне половината от законоустановеното работно време за длъжността, която изпълнява. Ако лицето работи на по-малко от половината от законоустановеното работно време стажът е в отработени дни и се изчислява като в УП-3, но се умножава по коефициент за преизчисляване на работни дни в календарни, който е 30/21.

Трудовият стаж най-кратко се изчислява като се изважда началната дата от крайната. Ако дните в крайната дата са по-малко от началната се прибавя 30 към тях и се намалява месеца с 1. Ако месецът стане 0 се намалява годината. След това се извършва изваждането и това e трудовият стаж на лицето.

 

1.Изберете месец

2.За да създадете УП-2, избирате менюто „Справки" --> „УП-2 (Удостоверение за осигурителен доход)"

3.Появява се меню, от което се избира желаният човек

4.Ако има неточно въведена информация в присъствените форми на някои от месеците, които участват в справката, програмата предупреждава и е желателно да влезете в тези месеци и да ги коригирате. Това е важно, защото пояснителните текстове в справката се генерират на база тази информация и може да има неточности

5.Тогава Ви се появява форма, в която има 3 полета: „Осигурителни периоди", „Пояснения за избрания месец" и „Подпериоди". Когато се работи при по-малко от 8 часа се генерират подпериоди за всеки месец

6.За разлика от УП-3, тази справка помни промените, които правите и понякога може да Ви се наложи да опресните информацията в нея. Имате възможност да го направите чрез бутона „Опресняване"

7.За да видите финалния резултат натиснете бутон „Покажи"

 

ЗАБЕЛЕЖКА! Ако по някаква причина ви се наложи да правите промени в справката, които излизат от рамките на общата практика (пр. натъкнали сте се на грешка в програмата или на служител на НОИ с особено мнение), можете да го направите като активирате отметката "Ръчен режим".