Архивиране

Тема:  СЕРВИЗ >

Архивиране

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Въведената информация в базата данни, трябва да бъде защитена от повреждане в следствие на токови удари, системни сривове, вирусни атаки или хардуерни проблеми. За тази цел са предвидени автоматични методи за архивиране на базата данни. Темата е сериозна - това е вашият труд!

 

КАК ДА АРХИВИРАМЕ?

 

ТЕКУЩО АРХИВИРАНЕ

 

Програмният продукт прави автоматично архивиране веднъж на ден при опит за излизане от системата, но освен при излизане от програмата архивирането става и по следния начин:

1.Щракнете върху "Сервиз"

2.Изберете "Архивиране"

3.На въпроса "Желаете ли да архивирате данните?" отговорете с "Да". Ако устройството за архивиране не е подготвено или няма достатъчно свободно място излиза прозорец, който Ви позволява да посочите друго устройство. Имайте предвид, че програмата няма да Ви позволи да изберете същото устройство като това, на което работите, т.е. трябва Ви Flash памет или 2-ри хард диск. За да предпазите данните си от загубване трябва да осигурите такъв външен носител!

4.При откриване на външен носител и достатъчно свободно място, програмата създава архив

 

АРХИВИРАНЕ В ИНТЕРНЕТ ЧРЕЗ "DROPBOX"

Тази опция осигурява най-високо ниво на защита, защото DropBox пази всички версии на файловете 30 дни назад. За да се възползвате от този вариант за архивиране, трябва да се регистрирате в http://dropbox.com, да свалите програмата и да я инсталирате. На компютъра ви се създава специална папка, която качва в интернет автоматично всичко, което запишете в нея. Трябва да посочите тази папка в "Сервиз" -> "Смяна на устройство за архивиране и запис на декларации" -> "Папка за архивиране в Интернет".

 

ПЪЛНО АРХИВИРАНЕ

Веднъж на 7 дни програмата ви приканва да направите пълен архив. Процедурата е елементарна и отнема няколко минути. Само трябва да се посочи буквата на флаш паметта или външния твърд диск. Пълният архив улеснява възстановяването да данните при евентуална авария. Препоръчително е да се прави на устройство различно, от това което се използва за текущи архиви. Причината е, че устройството, което се използва за текущи архиви най-често се държи включено в компютъра постоянно за удобство. При евентуална атака от крипто-вирус е възможно архивите ви да се кодират безвъзвратно.

 

ЗАЩИТА ОТ КРИПТО-ВИРУСИ

Програмата слага разширение .ZIZI на архивите. Това ги предпазва от повечето крипто-вируси, защото разширението е непознато за тях. Иначе това са обикновени ZIP архиви и могат да се отварят с всички архиватори.

 

АЛТЕРНАТИВНИ МЕТОДИ ЗА АРХИВИРАНЕ

Въпреки нашите усилия да запазим данните Ви по множество начини е желателно да организирате и алтернативни методи за архивиране. Необходимо е периодично да се проверява дали има достатъчно скорошни архиви и дали могат да се възстановяват успешно.