Коригиране/промени в обстоятелствата на Удостоверения 9, 10 и 11

Тема:  ЛИЦА НА ТРУДОВИ ДОГОВОРИ >

Коригиране/промени в обстоятелствата на Удостоверения 9, 10 и 11

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Макар и програмата да позволява да коригирате вече въведени удостоверения, е желателно да не ги променяте по този начин, за да се запази някаква следа какво е подавано в НОИ. Корекцията и декларирането на промени в обстоятелствата стават по аналогичен начин.

 

1.Ново "еПарично обезщетение"

2.Избирате "Вид удостоверение", което искате да редактирате

3.Ако се вижда полето "Вид обезщетение", избирате и вида обезщетение, което ще коригирате

4.Натискате бутона "Създаване на коригиращ запис". Показва се списък с редовни записи. Избирате записа, който ще коригирате

5.Програмата автоматично променя "Код на операцията" на корекция. Ако не става дума за корекция, а за промени в обстоятелствата, променяте кода на "представяне" и избирате "Флаг за удостоверени/променени обстоятелства" - "попълнен раздел II"

6.Натискате бутона "Попълване на удостоверения". Показва се удостоверението на екрана. Тук трябва да извършите необходимите промени.

7.След като сте готови, натискате "Запис"

 

Промени в обстоятелствата и корекция на промени в обстоятелствата... В системата на НОИ има на практика два вида корекции. Корекции на основни обстоятелства и деклариране на промени в обстоятелствата. Това е объркващо. Но логиката не е толкова сложна. Основните обстоятелства (Секция I) са условия, които задължително трябва да са изпълнени, за да се задейства изплащането на дадено обезщетение. Промените в обстоятелствата (Секция II) се състои от комбинация от редки случаи и събития, които са се случили след като обезщетението вече се изплаща. Условията в Секция II се избират според случая и е възможно да се случват по различно време. Затова и Секция II е с натрупване. Ако при първата декларация за промени в обстоятелствата, сте декларирали, че лицето ползва платен годишен отпуск, вторият път може да декларирате, че настойничеството е прекратено от кмета на общината. И двете обстоятелства се декларират с код на операцията "Представяне". Двете обстоятелства се натрупват. При Секция I може само веднъж да се декларира с код представяне и в това има логика, защото всички условия за изплащане на обезщетението трябва да са валидни по начало. Корекцията на Секция II заменя всички обстоятелства в секцията. Това се използва ако част от информацията е грешна. Заличаването може да е на секция I и/или II. Разбира се, ако е декларирана секция I и II, няма смисъл да се заличава само I.

 

Грешна банкова сметка: Ако сте сгрешили банковата сметка още при първоначалното деклариране на обезщетение, трябва да се пусне корекция на Секция I. Ако банковата сметка е променена след изплащането поне на част от обезщетението, трябва да пуснете редовна Секция II.